Pozdravljanje čustev
Metoda Sedona ima 5 temeljnih načinov kako izpustimo neželena čustva in občutke. Zelo praktičen je drugi način izpuščanja neželenih čustev in občutkov, ki mu pravimo pozdravljanje čustev in občutkov oziroma dobrodošlica čustvom in občutkom.
Kadar čutimo neželen občutek ali čustvo, se mu ponavadi upiramo, ga zavračamo, ga poskušamo spremeniti, se mu ogniti, ga potlačiti ali nekaj z njim narediti - karkoli pač, le da ga ne bi čutili.
Iz izkušenj vemo, da ponavadi tisto čemur se upiramo, vztraja oziroma celo raste v naši zavesti. Torej s tem, ko se neželenemu čustvu oziroma občutku želimo izogniti, ga pravzaprav nehote ojačamo in si samo slabšamo že tako neželeno situacijo.
Zelo učinkovit način, da se temu ognemo, je preprosto, da neželeno čustvo oziroma občutek pozdravimo, mu dovolimo, da je tukaj in sedaj dobrodošlo, se mu odpremo, ga sprejmemo takšno kot je in se mu ne izogibamo. Z drugimi besedami, s čustvom ne naredimo popolnoma ničesar. Tako neželenemu čustvu odvzamemo energijo in to povzroči, da se izniči.
Torej kadar smo na primer žalostni, jezni, nas je strah, smo depresivni, pod stresom in podobno, to enostavno sprejmimo z odprtimi rokami takšno kot je. Pozdravimo to čustvo in razblinilo se bo dosti prej, kot če bi poskušali karkoli s tem občutkom narediti.
Pri temu nam lahko precej pomagajo sledeča vprašanja:
Ali lahko pozdravim to čustvo/občutek?
Ali lahko dovolim temu občutku, da je?
Ali je lahko to čustvo dobrodošlo?
Ali lahko sprejmem ta občutek?
ipd…
Kadar imamo težave s pozdravljanjem kakega neprijetnega, močnega občutka si lahko vprašanja malce spremenimo, da si olajšamo “pozdravljanje”:
Ali lahko vsaj za ta kratek trenutek pozdravim ta občutek?
Ali je lahko to čustvo dobrodošlo, čeprav je neprijetno?
Ali si lahko dovolim to čutiti kakor je, čeprav ni prijetno?
Ali se lahko odprem temu čustvu, vsaj za sedaj, najbolje kot lahko?
ipd…